top of page

הכירו את המעצבים במתחם החשמל

Updated: Dec 8, 2022מתחם החשמל היה מתחם אפרורי בחצר האחורית של העיר. במהלך שני העשורים האחרונים שינה המתחם את פניו כשמעצבי אופנה ומוצר שמו עליו עין, בעיקר בשל השכירויות הנמוכות.

החלוצים היו שני בר בעלת מותג הנעליים המקומי וארנון פישר שבחר לפתוח במקום חנות אופניים מיוחדים. אחריהם הגיעו עוד ועוד מעצבים ובעלי עסקים, והיום מרקם הרחובות משובץ חנויות לייפסטייל, בתי קפה ומסעדות, וגן רחב ידיים שנראה כריאה ירוקה בלב המתחם.

אחד היתרונות המובהקים של מתחם החשמל הוא הגודל שלו. מדובר במתחם קטן באופן יחסי, סוג של ריבוע רחובות תחום שבתוכו מתקיימת סצנת עיצוב שכיף להתהלך בתוכה.

ביום העיצוב (15.12.22) ובסופ"ש הסמוך לו (16-17.12.22), יתקיימו סיורי עיצוב במתחם החשמל לקהל הרחב, לילדים ולאדריכלים ומעצבי פנים. מידע על הסיורים ועל ההרשמה אפשר לקבל כאן


בינתיים הכירו את המעצבים -


MATERIAL GIRLZ

שי גרסי ועדי טל הן שתי מעצבות שמנהלות סדנת קרמיקה וחנות במתחם החשמל בתל אביב. מדובר במקום שקצת נחבא אל הכלים, ומהכניסה אליו לא מפסיקים להיות מופתעים. כל פעם נגלה עוד טפח. כלי הקרמיקה שנעשים במקום, מיוצרים מאדמה שאוספות המעצבות בטיולים בארץ- אדמה מיודפת, ממכתש רמון, מנערן, נחל פולג ועוד. כל אדמה בגוון אחר, וכך גם הכלים.

חיבור שורשי, מקורי ומלא ערך לאדמה ולמקום שבו אנו חיים ופועלים.

ברזילי 9, על הרחוב


תמר ברניצקי

תמר ברניצקי, אמנית ומעצבת טקסטיל עם התמחות בהדפסה, עשתה את ההתמחות שלה אצל מעצבת האופנה השוודית דיאנה אורבינג. הלקוחה הראשונה, שבזכותה יצאה למסע מקצועי בסטודיו מסודר, היתה מעצבת תעשייתית שחיה באיטליה. היא ראתה את עבודות האמנות מפרויקט הגמר של ברניצקי והזמינה בד ריפוד בהשראתו, לרהיט בעיצובה.

הסטודיו ברחוב לבונטין בתל אביב, מקום ששייך למשפחתה של ברניצקי מ-1950 והיום הוא המקום שלה.

ההדפסים מקוריים ויוצאים מתוך קולאז'ים שיוצרת ברניצקי עם פרחים אמיתיים, נגזרות נייר, תחרות וספרים ישנים. בקולקציית הכריות "נופים" לדומה, אותה עיצבה בתקופת הקורונה היא התבססה על תמונות שצולמו טרם המגפה, בהשראת נופי ישראל האהובים עליה - יער אודם, חוף הים של תל אביב, עמק יזרעאל ונוספים.

ביום העיצוב (15.12.22) ובסופ"ש הסמוך (16-17.12.22) תפתח תמר ברניצקי את חלל הסטודיו שלה, ואף תארח בו את יוצרת ומעצבת הטרריומים עינת גפן - GREEN CAPSUL.

לבונטין 2, קומה 4 (מעלית במקום)


גרין קפסול

המותג קם בחודש אפריל 2020 , בתחילת הקורונה ובזכותה, ומתמחה ביצירה ועיצוב טרריום - קומפוזיציה של צמחייה מיניאטורית בתוך מיכל זכוכית, שיוצרת מערכת אקולוגית משגשגת כמעט ללא תחזוקה. המותג פועל תחת האג'נדה - Bringing the outside, in

להכניס את החוץ פנימה מתמצת את העשייה של עינת גפן בעלת המותג, בכל המישורים.

בראש ובראשונה ישנו הטרריום - אובייקט עיצובי - שמביא פיסות מהטבע פנימה אל הבית.

וישנה הדרך הייחודית שבה כל אחת ואחד מעצבות ומעצבים את הטרריום האישי שלו, טביעת אצבע ייחודית שמשקפת הרבה.

לרגל אירועי יום העיצוב תתארח עינת גפן, בעלת המותג, בסטודיו של אלון ביטון, ברזילי 6, שם תוכלו לפגוש את עיצובי הטרריום, בין ה- 15-17 בדצמבר.

אלון ביטון

צורף ומעצב רב תחומי בן 36 ואב לשתי בנות. ביטון החל את דרכו כצורף ומשם הרחיב את עיסוקיו גם לעיצוב המוצר ואמנות. אהבתו למלאכת היצירה והצורפות החלה כבר בגיל 16 - הוא מספר שבכל יום עם תום הלימודים נסע ממקום מגוריו כדי ללמוד צורפות ועיצוב תכשיטים בתל אביב.

בשנת 2012 סיים ביטון לימודי תואר ראשון בעיצוב רב תחומי בהתמחות בעיצוב מוצר ובהמשך היה גם מורה לצורפות ומרצה לעיצוב. בסטודיו שלו במתחם החשמל הוא מעצב קולקציות תכשיטים ייחודיות בעבודת יד ותכשיטים בעיצוב אישי בהתאמה ללקוח.

בחלל החנות ניתן להתרשם ממבחר עבודות אמנות ומוצרים במהדורות מוגבלות אותם עיצבו ויצר, בהם -פסלים, גופי תאורה, כלי דקורציה, ופרטי ריהוט.

ברזילי 6


זיו גנל

הבסיס לעשייה של גנל הוא החימר, אדמה אפויה למעשה, ובעזרתו הוא יוצר מוצרים ואובייקטים אומנותיים אשר מספרים סיפור. גנל מערבב חימרים שונים, לש לתוכם מינרלים אשר משנים את צבעם ואופיים, כובש אותם למשטח ואז מקפל ומותח אותו. הוא מספר שהתנועות האלה, של קיפול ומתיחה וכבישה, יוצרות טקסטורות אשר מדמות טופוגרפיה. כהוא לש לתוך החימר את המינרל קובלט אוקסיד הוא הופך לכחול, ותנועות שונות של לישה וכבישה יוצרות טקסטורות אשר מדמות שמיים ועננים. הואמנסה ללכוד את הדממה של קו האופק בסדרה של תבליטי נוף. במקביל הוא מכין מעין גושי סלע שנחצבו, בניסיון לחשוף את השכבות מתחת לקרום שעליו דורכות רגלינו. לאחר מכן הוא מתרגם את הדפוסים שיוצר בתבליטי הנוף ובגושי הסלע הללו למוצרים שימושיים, סדרה של צלחות וכדים שמן הצד השני שלהם יכולים לשמש גם כפמוטים.

לרגל אירועי יום העיצוב יתארח זיו גנל, בסטודיו של אלון ביטון, ברזילי 6, שם תוכלו לפגוש את עיצוביו , בין ה- 15-17 בדצמבר.


סטודיו NACHSHON

הסדנה של סטודיו NACHSHON ממוקמת בלב שכונת הדר בחיפה, בבית אבן שנבנה בתחילת המאה הקודמת. הבית, המוקף עצי פרי, היה בית ילדותו של גד, אביו של תומר נחשון. כילד, נהג נחשון לבלות שעות בסדנה המשפחתית ולצפות באביו בזמן שהוא ייצר פריטים עבור העסק שלו, שהתמחה בציוד הגברה ותאורה. בהמשך, בחר במסלול לימודי אדריכלות בטכניון שם נחשף למגוון הרבדים של עולם העיצוב, שמשלב את התיאוריה עם הפרקטיקה החומרית והמבנית.

לפני כשנה בחר נחשון לפתוח את השלוחה התל אביבית של הסטודיו והשיק את סטודיו NACHSHON בלב גן החשמל, שמציע את קולקציות הריהוט המוקפדות. רוב הפריטים נשענים על צבעוניות של החומרים הטבעיים איתם עובדים בסטודיו – עץ, מתכת ועור.

כורסת ה- 01_ ARMCHAIR היא הרהיט הראשון ואולי הבולט ביותר של הסטודיו. מדובר בכורסה בה שני הפרופילים מחוברים זה לזה בבורג אחד בלבד, ללא עבודת ריתוך, בזכות מגרעת בפלדה שמאפשרת את החיבור. למרות המראה הנקי והאלגנטי, היא מספקת חוויית ישיבה נוחה, אנושית וחמה, והפכה במהרה לסמל ההיכר של הסטודיו. סטודיו NACHSHON יארח במהלך יום העיצוב ובסופ"ש הסמוך לו 15-17 בדצמבר, מעצבי מוצר נוספים, רובם פועלים מחוץ לעיר תל אביב, ובהם: אדם שלוי (זכוכית), חן זלקינד (תאורה), סטודיו מון רוז (טקסטיל) ועוד, והם יציגו עבודות נבחרות ומייצגות שמאפשרות להיחשף לקו העיצובי ולתעודת הזהות שלהם כיוצרים.

ברזילי 12, על הרחוב


מון סטודיו רוז'ה

סטודיו לעיצוב מוצרי טקסטיל לחללי פנים וחוץ.

התשוקה של שני כהן בעלת המותג, מאחורי תהליך העיצוב והייצור היא יצירת אווירה מרגשת בכל חלל, פנימי או חיצוני, באמצעות מוצרי טקסטיל נועזים. המוצרים מורכבים משילובי בדים בטקסטורות שונות וצבעוניות שובבה, תוך הקפדה על איכות החומרים ודיטיילס מחושבים.

לאחר לימודי עיצוב אופנה, החלום של כהן היה פתיחת סטודיו משלה. ההזדמנות הגיעה אחרי כעשור, אז פגשה באמנית דניאל איב ובירון, בעלי המותג ״דנדו״ - יבואני טקסטיל אירופאי, שם גילתה עולם מרהיב של בדי ריפוד באיכויות הגבוהות ביותר.

מון סטודיו רוז'ה יתארחו בגלריה NACHSHON, ברזילי 12, על הרחובZALKIND

כשהיה ילד נהג לבלות חן זלקינד בסדנאות שסבבו את השכונה שלו, בהן ספג, למד והתנסה, ודרכן התאהב בחומרים ובתהליכי הייצור.

זלקינד הוא סטודיו לעיצוב וייצור גופי תאורה ופריטי ריהוט בעבודת יד. הפריטים מיוצרים בטכנולוגיות שונות והחומר המרכזי שבא לידי ביטוי בעיצוב הוא העץ. את הסטודיו הקים זלקינד ב- 2018 לאחר שסיים את לימודיו בהצטיינות במחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון.

גלריית התאורה עם קולקציית גופי התאורה ופריטי הריהוט ממוקמת בקיבץ קבוצת יבנה. ביום העיצוב יוצגו מספר גופי תאורה שיאפשרו להמחיש את הקו ואת תעודת הזהות של המותג. מבחר עבודות בעיצוב חן זלקינד תוכלו לפגוש בגלריה NACHSHON, ברזילי 12, על הרחובאדם שלוי

אדם שלוי מעצב ומנפח כלי זכוכית שימושיים בצורות גאומטריות, נקיות, פשוטות ומופשטות, הצבעים מדגישים את האיכויות הייחודיות של הזכוכית, את ההשתנות שלה באור ואת היופי הייחודי שלה. הכלים שקופים, אטומים או גם וגם, מייצרים שפה מינימליסטית שמבליטה את האמת של החומר ואת הטכניקה שבה הם נוצרו, בניפוח זכוכית מסורתי, עבודת יד חופשית ללא תבנית, כך שכל כלי הינו אחד ויחיד. קיים קונטרסט בין תהליך היצירה בניפוח הזכוכית - ההתרגשות, העבודה הפיזית, הריכוז הגבוה הנדרש בעבודה עם חומר נוזלי וחם (1200 מעלות) בחדר מלא תנורים, לבין התוצאה הנקייה, השברירית והמקרית כביכול של הזכוכית במופע הקר והמלוטש שלה בתצוגה.

חימר, זכוכית, חול ובוץ הם החומרים הטבעיים הזמינים לנו בכל מקום, הם החומרים הראשונים שאנשים למדו לעבד לצורכיהם כבר בתקופות הקדומות ביותר. לשלוי חשוב להמשיך לקיים את מלאכת הזכוכית העתיקה וליצור כלים שימושים יומיומיים מתוך ערכים של יכולת הישרדות וקיימות. הצורות הגאומטריות הפשוטות והמופשטות מדגישות את התכונות האסתטיות הטבעיות של החומר.

אדם שלוי יתארח בגלריה NACHSHON, ברזילי 12, על הרחובחללי הסטודיו יהיו פתוחים במהלך יום העיצוב ובסופ"ש הסמוך לו 15-17 בדצמבר.

שעות פעילות

יום חמישי ה- 15.12.22 - 10:00-18:00

ימים שישיבת ה- 16-17.12.22 - 10:00-15:00


חניונים בסביבת מתחם החשמל:

חניון החשמל - לבונטין 20 - החניון ממוקם בתוך מתחם החשמל1,395 views0 comments

Comments


bottom of page